Artykuł sponsorowany
Trendy zwykle nie pojawiają się nagle. Niektóre z nich stanowią kontynuację bądź naturalne rozwinięcie tendencji z minionych sezonów — po prostu powracają i stają się wyraźniejsze w aranżacjach prezentowanych na łamach mediów tradycyjnych, portali branżowych i w social mediach. Warto spojrzeć na nie wielowymiarowo: wszak to, co widzimy na zewnątrz, często jest wyrazem zmian wewnątrz nas samych. Zobaczmy trendy wnętrzarskie, które zdominują 2025 rok!
Kolory ziemi (wciąż) na topie
Trendy kolorystyczne w 2025 roku podążają dość nostalgiczną ścieżką, o czym świadczyć może powrót do ciepłych, znanych ze stylu retro barwnych palet, które czerpią pełnymi garściami z lat 70. i 80. Zaczątek tego trendu dało się zauważyć już wcześniej. Niemniej jednak ów swoisty renesans inspirowanych stylem vintage odcieni można ściśle wytłumaczyć zmianą w podejściu do projektowania wnętrz, które mają być nie tyle modne, co ponadczasowe, komfortowe i spersonalizowane. Odchodzi się przy tym od aranżacji przesadnie zachowawczych, sztucznie nowoczesnych oraz nazbyt minimalistycznych, czyli wszystkich tych, które są pozbawione charakteru.
Innymi słowy, 2025 rok niesie za sobą wyraźne przesunięcie w stronę kojących i ciepłych barw ziemi. W końcu odcienie, takie jak:
- terakota,
- kolory musztardowe,
- butter yellow,
- zielenie,
uzupełnione naturalnymi materiałami, takimi jak drewno i kamień, tworzą przyjazną atmosferę, która odzwierciedla tak potrzebny związek człowieka z naturą.
Poza tym, wraz z tęsknotą za naturą i odwrotem w kierunku stylu retro we wnętrzach zaczną się pojawiać także inne kolory, jak:
- rudości,
- rdza,
- ochra,
- bordo,
- burgund,
- ciepła glina,
- spalona umbra.
Idąc tym tropem, warto zauważyć, że także i kolor roku 2025, czyli Mocha Mousse, wniesie do aranżacji wnętrz więcej brązu — rzecz jasna w ciepłym, przytulnym wydaniu.
Jeszcze więcej krzywizn i fal
Łuki i krzywizny dość wyraźnie zaznaczyły swoje miejsce w poprzednich sezonach — nie dziwi więc, że trend ten utrzyma się w ścisłej czołówce także i w 2025 roku.
Wiemy już, że styl retro powrócił — a wraz z nim elementy wyposażenia o zakrzywionych krawędziach. W aranżacjach wnętrz spotkamy więc nie tylko łuki na ścianach, ale także i więcej mebli o miękkich liniach — jak sofy w kształcie nerki, zaokrąglone szezlongi i leżanki, obłe w formie fotele, meble w kształcie kapsuł (zaokrąglone na obu końcach) oraz regały i szafy z łukowatym blatem, a także zabudowy pozbawione ostrych krawędzi. To samo dotyczy dodatków.
Sympatia do zaoblonych form nie dziwi — wszak krzywizny i miękkie krawędzie tworzą przyjazny klimat i nadają pomieszczeniom otulający wygląd, który idzie w parze z harmonią i uporządkowanym wystrojem. Miękkość zakrzywionych linii ma też uspokajający charakter, więc ten trend doskonale sprawdzi się w tworzeniu ciepłych i zachęcających przestrzeni, które koją i zapraszają do tak potrzebnego dziś odpoczynku: od wnętrz prywatnych, jak salony i sypialnie, po hotelowe i restauracyjne przestrzenie, jak i spa.
Fokus na sufit
Wraz ze wzrostem popularności kolorowych wnętrz, kolejnym, dość naturalnym krokiem jest spojrzenie w górę i przyjrzenie się tzw. piątej ścianie, czyli sufitowi. W 2025 roku najprawdopodobniej zobaczymy na nim dużo więcej aniżeli zachowawczą i klasyczną biel. Opcji do wyboru jest mnóstwo: od szansy tworzenia monochromatycznych looków opartych na danej tonacji w przypadku całego wystroju lub color drenching, przez wzorzyste tapety, ręcznie malowane murale, rzeźbiarskie rozety sufitowe czy głębokie gzymsy. Nie ulega wątpliwości, że wszystkie te rozwiązania, oczywiście wprowadzone w umiejętny sposób, mogą znacząco wpłynąć na estetykę całego pomieszczenia.
Wspomniany trend znakomicie wpisuje się w rosnący nacisk na personalizację w projektowaniu. Dziś użytkownicy zazwyczaj poszukują starannie dobranych i wyjątkowych przestrzeni, a wyszukane wykończenia sufitowe to kolejny sposób na stworzenie oryginalnej aranżacji.
Jeszcze więcej wzorów i kolorów
Można zauważyć, że odejście od zachowawczego minimalizmu i zbliżonych mu nurtów projektowych skutkuje dużo bardziej odważnymi realizacjami. Wspomniany już color drenching, czyli utrzymanie całego pomieszczenia w jednej tonacji to trend, który robi furorę w aranżacjach wnętrz już od zeszłego roku. I choć zapewne bardziej sprawdzi się w tych publicznych niż prywatnych, pattern drenching stał się niejako kolejnym krokiem, będąc jego naturalną konsekwencją i kontynuacją.
Przenoszenie kolorów i wzorów od podłogi aż po sufit i na wszystkie inne powierzchnie (w tym także tapicerki mebli czy zabudowę), jest niewątpliwie jednym z rozwiązań wpisującego się w ducha maksymalizmu. Pozwala na stworzenie przestrzeni, która jest odważna, niesztampowa, a przy tym niezwykle spójna.
Niezależnie od tego, czy są to kwiaty, paski czy geometryczne wzory, jeśli zostaną odpowiednio wykorzystane, pozwolą stworzyć wyrazisty akcent i dodać energii każdemu pomieszczeniu w domu. Poza tym, sporą zaletą wzorzystych dekoracji ścian i sufitów jest to, że można je zrealizować w różnych stylach i w paletach kolorów, które dobierzemy do charakteru danej przestrzeni.
Fokus na oświetlenie
Oświetlenie, niegdyś mające w świadomości użytkowników dużo mniejsze znaczenie, staje się obecnie bardzo ważnym elementem każdego wnętrza. Wśród zapowiadanych na 2025 rok trendów mówi się zwłaszcza o rzeźbiarskich w formie lampach dekoracyjnych. Niemniej jednak wygląd samych opraw to jedynie jeden z aspektów.
Dużą zmianą są też modele, które nie wymagają stałego źródła prądu, czyli na przykład te ładowane przez USB. Dzięki temu możemy swobodnie przenosić, np. lampy stołowe i używać ich na zewnątrz. Są to rozwiązania niezwykle przydatne, zwłaszcza gdy zależy nam na zapewnieniu sobie dodatkowego źródła światła do pracy, albo podświetleniu półek na książki, czy stworzeniu nastroju za sprawą umieszczenia oświetlenia na regale lub komodzie. Obecnie mamy dużo więcej możliwości dodania światła (i dobrania jego właściwej mocy i barwy) do wystroju, ponieważ na rynku w 2025 roku znajdziemy coraz więcej zaawansowanych, a przy tym i mobilnych produktów.
Łączenie różnych odcieni metali
2025 rok przyniesie możliwość swobodnego łączenia ze sobą różnych kolorów metali. Trend ten zauważymy zwłaszcza w łazienkach — a według przewidywań osiągnie on nowy poziom. Mówiąc najprościej, możemy dziś zestawiać złoto i srebro, miedź, nikiel i chrom, a to, co gładkie lub matowe ze świecącym i mającym połysk. Można także zdecydować się na bardziej subtelne rozwiązania w formie kontrastujących ze sobą metali, jakie znajdą się, np. na armaturze i elementach wyposażenia łazienki. A jeśli chodzi o akcenty, pamiętajmy też o uchwytach meblowych, które dopełniają całości aranżacji.
Powraca też aluminium, które święciło triumfy w latach 80. — zwłaszcza w oświetleniu i meblach. Metal ten, stosowany z wyczuciem, może sprawić, że przestrzeń będzie wyglądać szykownie i elegancko. Mosiądz ustępuje miejsca miedzi, która ma ciepły kolor, wpisujący się w tendencję do projektowania kojących wnętrz. Podobnie jak nielakierowany mosiądz, miedź z czasem nabiera pięknego wykończenia, które pokrywa się patyną i doskonale sprawdzi się w roli okuć.
Tworzenie przestrzeni do relaksu
Wraz z faktem, że świat wokół nas pędzi, dostarczając zbyt wielu bodźców, coraz częściej wymagamy od naszych przestrzeni nieco więcej, poszukując w nich harmonii i ukojenia. Projektując wnętrza, naturalnie uwzględniamy w nich miejsca, w których możemy wypocząć i się zrelaksować, wszak nasz dom ma stać się azylem i sanktuarium. Może to być wygodny kącik do czytania, wyciszająca sypialnia, czy łazienka przypominająca spa. Wellbeing to dziś nie tyle trend, ile ważny aspekt, mający przełożenie na dobrostan człowieka.
Zmiana w kierunku holistycznego projektowania pozwala na oderwanie się od świata zewnętrznego, tworząc miejsca, które sprzyjają odpoczynkowi i pozwalają na skuteczną regenerację — może to być przytulny fotel przy oknie, a nawet dedykowany pokój do jogi lub medytacji. W 2025 roku zauważmy więc więcej wyborów projektowych, obejmujących też stosowanie elementów biofilnych, organicznych materiałów oraz skupienie się na komforcie.
W 2025 roku projektowanie wnętrz skupia się na kolorach, grze teksturą, dbałością o detale architektoniczne i wyrazistych obłych kształtach. Podczas gdy dzisiejsze domy łączą subtelne elementy z wyrazistymi kolorami i wzorami, trendy w projektowaniu wnętrz nadal celowo oddalają się od monotonnych bieli i szarości, które dominowały w projektowej estetyce jeszcze kilka lat temu.

Nazywam się Marianna Dudek i jestem projektantką wnętrz oraz ogrodów z wieloletnim doświadczeniem. Moją pasją jest tworzenie przestrzeni, które harmonijnie łączą estetykę z funkcjonalnością. Jestem również autorką strony mrdecor.pl, na której dzielę się inspiracjami, pomysłami oraz poradami, jak urządzić piękne i praktyczne wnętrze oraz ogród. W każdym projekcie stawiam na indywidualność oraz bliski kontakt z naturą, pomagając moim klientom odkryć ich własny styl.
Interesujące! Ciekawe, które z tych trendów zdołam wprowadzić do swojego mieszkania. 😊
Ciekawe trendy! Szczególnie podoba mi się pomysł na więcej naturalnych materiałów w dekoracji. Czekam na te zmiany w sklepach! 🌿
Ciekawe propozycje! Fajnie, że wprowadzają naturę do wnętrz. Chętnie zobaczę, jak to wszystko będzie wyglądać w 2025 roku! 😊
Fajny artykuł! Z niecierpliwością czekam na te zmiany w aranżacji wnętrz. Jakie trendy Was najbardziej interesują?
Ciekawy artykuł! Z niecierpliwością czekam na te trendy. Zwłaszcza interesują mnie rozwiązania ekologiczne. 🌿
Fajny artykuł! Ciekawi mnie, które z tych trendów będą najłatwiejsze do wprowadzenia w małych mieszkaniach.
Ciekawe trendy! Szczególnie podoba mi się pomysł z zielonymi roślinami w aranżacji. Myślę, że wprowadzenie natury do wnętrz to świetny pomysł! 🌿
Fajny artykuł! Ciekawe, jak te trendy sprawdzą się w praktyce. Myślę, że ekologia będzie kluczowa.